معرفی گروه تصویربرداری پزشکی و علوم پرتوی

   تاریخچه:

   رشته تکنولوژی پرتوشناسی یا رادیولوژی یکی از شاخ های علوم پزشکی است که نحوه تصویربرداری از اعضای مختلف بدن را برای تشخیص پزشکی آموزش می دهد. هدف از رشته رادیولوژی تربیت کارشناسانی است که با دستگاههای تصویربرداری پزشکی نظیر سیستم های دیجیتال CT,MRI آشنا شده و بتوانند تصویر برداری های اختصاصی و نسبتاً دشوار، نظیر سیستم گوارش، عروق و کلیه ها را انجام دهند و امکان همکاری در پژوهش های مربوط به تشخیص پزشکی را داشته باشند.

   گروه تکنولوژی پرتوشناسی (پرتونگاری) همزمان با تأسیس دانشکده پیراپزشکی درسال 1351 آغاز بکار نمود. دانشکده پیراپزشکی درابتدا با نام علوم بیمارستانی و سپس تکنولوژی پزشکی (وابسته به دانشکده پزشکی) شروع بکار نمود. گروه تکنولوژی پرتوشناسی در ابتدا زیر مجموعه گروه رادیولوژی تشخیصی (بالینی) محسوب می شد و سپس به صورت یک گروه مستقل آموزشی تغییر پیدا کرده..

   مدیران گروه این رشته از سال 1374 :

   - خانم موزه باوی کارونی

   - آقای دکتر علی حسین صابری

   - آقای مهندس حمید نیک پیک

   - آقای دکتر عبدالحمید بهروزی

   نخستین دوره دانشجویان این گروه  در مقطع کارشناسی در سال 1352 پذیرفته شدند و پس از پیروزی انقلاب و متعاقب آن جنگ تحمیلی ، به دلیل نیاز مراکز درمانی از سال 1358 پذیرش دانشجو درمقطع کاردانی (شبانه و روزانه) صورت می پذیرفت و از سال 1374 پذیرش دانشجودر مقطع کارشناسی ناپیوسته (شبانه و روزانه) آغاز گردید.و از سال ......پذیرای دانشجو در مقطغ کارشناسی پیوسته صورت گرفت

   بیمارستان هایی که در حال حاضر در امر آموزش عملی دانشجویان با این گروه همکاری میکنند.

   عبارتند از :

   - بیمارستان امام خمینی (ره)

   - بیمارستان گلستان

   - بیمارستان رازی

   - بیمارستان ابوذر

   دکتر عبدالحمید بهروزی             دانشیار            دکتری تخصصی فیزیک پزشکی

   دکتر جعفر فتاحی اصل               دانشیار            دکتری تخصصی فیزیک پزشکی

   دکتر مرضیه طهماسبی                 استادیار           دکتری تخصصی فیزیک پزشکی

   دکتر محسن چکی                      استادیار            دکتری تخصصی فیزیک پزشکی

   محمدحسین جمشیدی                 مربی                کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی

   دکتر فاطمه مقصودی نیا             بورسیه              دکتری تخصصی فیزیک پزشکی

   دکتر مژگان صادق زاده             استادیار             متخصص رادیولوژی

   دکتر مصطفی سعادتی                استادیار             متخصص پزشک هسته ایی

   دکتر محمد مومن غریبوند         استادیار              متخصص رادیولوژی

   مقطع کاردانی به کارشناسی :

   رشته تکنولوژی پرتو شناسی

   مقطع کارشناسی :

   رشته تکنولوژی پرتوشناسی

   رشته تکنولوژی پرتودرمانی

   مقطع کارشناسی ارشد :

   رشته فناوری تصویربرداری پزشکی


   تاریخچه:

   پرتوشناسی یا رادیولوژی به انگلیسی: radiology    تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصصهای پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می‌گیرد. در تمام اینها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیرطبیعی بدن به کمک روش‌های پیشرفته تصویری است. بی‌شک به کارگیری این دانش‌، نیاز به تخصص ویژه‌ دارد؛ تخصصی که در رشته تکنولوژی پرتوشناسی آموزش داده می‌شود. به عبارت دیگر، رشته تکنولوژی پرتوشناسی، نحوه تصویربرداری از اعضای مختلف بدن را برای تشخیص پزشکی آموزش می‌دهد.دانشجویان این رشته در ابتدا دروس پایه از قبیل فیزیک، آناتومی و فیزیولوژی را مطالعه می‌کنند و سپس دروس تخصصی تصویربرداری پزشکی را می‌آموزند و در همین زمینه با دستگاه‌های تصویربرداری و نحوه کار آن آشنا می‌شوند و پس از 2 سال می‌توانند به عنوان کاردان تصویربرداری، در بخش‌های رادیولوژی شروع به کار کنند.گفتنی است که اگر مسؤول تکنولوژی رادیولوژی، آموزش لازم را ندیده باشد علاوه بر اینکه پرتوگیری بیمار را بالا می‌برد و به او آسیب می‌رساند، تصاویر مناسبی نیز از اعضای بدن تهیه نمی‌کند. در نتیجه، دکتر رادیولوژیست نمی‌تواند تفسیر مناسبی از تصاویر داشته و از روی آنها تشخیص درستی ارائه دهد. توانمندی‌های کاردان و کارشناس این رشته با بکار گیری صحیح دستگاهها و تهیه تصاویر با کیفیت تشخیص بالا از اعضای بدن است لیکن از آنجا که برخی از این تصویربرداری‌ها ساده است؛ مثل تصویربرداری از دست، پا و انگشتان، اما برخی از تصویربرداری‌ها تداخلی است؛ مثل تصویربرداری از سیستم‌ گوارش، عروق و ادرار که این‌گونه‌ تصویربرداری‌ها، اختصاصی و نسبتاً دشوار می‌باشد و نیاز به دانش ویژه دارد. در این میان تصویربرداری‌های ساده بر عهده فارغ‌التحصیلان کاردانی و تصویربرداری‌های تخصصی و کار با دستگاه‌های M.R.I و CT بر عهده فارغ‌التحصیلان کارشناسی است.

    

   تاریخچه گروه:

   گروه تکنولوژی پرتوشناسی (پرتونگاریدر سال 1346 در دانشکده پزشکی دانشگاه جندی شاپور اهواز تأسیس گردید.  همزمان با آغاز به کار آقای دکتر خوشنویس (رادیولوژیست) در دانشکده پزشکی 1348، پذیرش دانشجو در رشته تکنولوژی پرتوشناسی صورت عملی به خود گرفت و نخستین دانشجویان ایـن رشته در سـال تحصیلی 50-1349 پذیرفته شده و در دانشکده علوم پایه، تحصیل خود را آغاز نمودند.  در سال 1348 دانشکده پیراپزشکی، ابتدا با نام علوم بیمارستانی و سپس تکنولوژی پزشکی (وابسته به دانشکده پزشکی) شروع به کار نمود. این دانشکده در حال حاضر دانشکده پیراپزشکی نامیده می شود. با تأسیس این دانشکده دانشجویان رشته تکنولوژی پرتوشناسی در این دانشکده دارای گروههای آموزشی­ شدند که ­از نظر سازمانی وابسته به گروه رادیولوژی بالینی دانشکده پزشکی بود. مدیران گروه این گروه آموزشی بعد از انقلاب عبـارت بودنـد از : دکتر علی حسین صابری، آقای حمید نیک پیک و دکتر عبدالحمید بهروزی. این گروه همه ساله تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی اقدام به پذیرش دانشجو می نمود. پس از پیروزی انقلاب و متعاقب آن جنگ تحمیلی به دلیل نیاز مراکز درمانی پذیرش دانشجو تنها از سال 1358 در مقطع کاردانی شبانه و روزانه صورت می گرفت . از سال 1374 پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته شبانه و روزانه نیز آغاز گردید. در سال 1375 با بررسی مجدد وضعیت سازمانی دانشکده پیراپزشکی، گروه تکنولوژی پرتوشناسی از گروه آموزشی رادیولوژی بالینی جدا و به صورت یک گروه مستقل به کار خود ادامه داد.بیمارستان هایی که در حال حاضر در امر آموزش علمی با این گروه همکاری می کنند، عبارتند از بیمارستان های امام خمینی، گلستان، رازی و ابوذر.

   اهداف گروه تکنولوژی پرتوشناسی

    

   • تربيت نيروي انساني متخصص و ماهر
   • ایجاد مهارت و دانش لازم در زمینه رعایت مقررات حفاظت در برابر تشعشع
   • همکاری در فعالیتهای آموزشی، پژوهشی
   • ایجاد مهارتهای مدیریتی و علمی در دانشجویان
   • مهیا کردن زمینه آموزش عالی جهت آمادگی کارشناسان برای ورود به مدارج بالاتر

    


   6.0.3.0
   گروه دورانV6.0.3.0